Holandsko - turistické cíle

Holandsko můžeme nazvat zemí dřeváků a větrných mlýnů, ale také zemí sýrů a tulipánů. Turisté do Holandska jezdí navštívit typické skanzeny a květinové parky. Kulturní dědictví Holandska v podobě bohatých uměleckých sbírek na straně jedné a vymoženosti techniky na straně druhé. Dřeváky i mikročipy, bavoráky i oprýskané bicykly.

Benelux - Kinderdijk

Kinderdijk - jedním z nejvýznamnějších pomocníků se Nizozemcům na dlouhý čas stal větrný mlýn. Většina z 19 mlýnů v této lokalitě je z poloviny 18. století. Mlýny odčerpávaly vodu do řeky Lech (rameno Rýna). V roce 1997 organizace UNESCO zařadila systém mlýnů a celé okolní krajiny mezi své památky.

Benelux - Delft

Delft - město patřilo mezi nejdůležitější holandská města a po určitou dobu bylo i sídelním městem panovníka (Vilém Oranžský, který zde byl roku 1584 zavražděn) a důležitých společností jako byla Západo- a Východoindická. Z obchodu město rychle bohatlo a podporovalo rozvoj vědy a umění. Od 16. století zde byla založena tradice výroby delftské fajánse podle východoasijských vzorů, malovaná kobaltem a vypalovaná za vysokých teplot. Výsledkem je bílá keramika zdobená typickým odstínem modře. A této fajánse je město plné. Kromě starobylých domů, radnice a kanálů stojí za návštěvu Starý kostel (šikmá věž) a Nový kostel - pohřebiště holandských hrabat s náhrobkem Viléma Oranžského.

Haag - Nizozemsko má oproti většině států jednu zvláštnost: jeho hlavním městem je Amsterdam, ale sídlem královny, vlády, parlamentu a zastupitelských úřadů je Haag. Haagu dokonce nikdy nebyl udělen ani statut města, ačkoli je se svými 450 tisíci obyvateli třetím největším sídlem v zemi. Z toho důvodu bývá Haag občas nazýván „největší vesnicí v Evropě“.

Madurodam

Madurodam - od roku 1952 přitahuje milióny návštěvníků areál miniaturních modelů nizozemských pamětihodností. V krásném prostředí je umístěno všechno, co je pro Nizozemsko důležité - sýrové trhy v Alkmaaru, Mírový palác v Haagu, Královský palác a Rijksmuseum v Amsterdamu a mnohé další, všechno zpracované do nejmenších detailů v měřítku 1 : 25.

Scheveningen - někdejší rybářská vesnice je dnes součástí Haagu. V 19. století se rychle změnila v největší a nejvyhledávanější přímořské lázně země. Má několikakilometrovou pláž, 100 metrů širokou s jemným pískem a 400 metrů dlouhým molem zakončeným vyhlídkovou věží. Kromě toho najdete v Scheveningenu také noblesní lázeňský dům Kurhaus z roku 1885, krytá obchodní pasáž Palace Promenade, Holland Casino, Zeemuseum, kde kromě sbírky 30 tisíc škeblí ze všech světových moří je možno pozorovat v akváriích mnoho druhů ryb.

Keukenhof

Keukenhof - největší nizozemský květinový park. V téhle ohromné zahradě vykvete každý rok 6 milionů tulipánů, narcisů, hyacintů a jiných cibulovin. Park je otevřen pouze 2 měsíce v roce, zbylých 10 měsíců se vše připravuje. Seje se jednoroční trávník a je zajímavé, že celý park je osázen ve třech vrstvách a během 2 měsíců se neustále proměňuje.

Aalsmeer

Aalsmeer - původně rybářská vesnice na břehu Haarlemského jezera, kde je největší květinová burza na světě. V komplexu o rozloze 15 000 m² s pěti aukčními sály se denně prodá kolem čtrnácti milionů květin určených do všech světadílů. Z vyvýšených ochozů lze pozorovat přísun květin, jejich dražbu, prodej a okamžitý odvoz ve speciálně temperovaných vozech většinou přímo na nedaleké letiště Schiphol.

Benelux - Volendam

Volendam je jednou z mnoha vesnic ležících u břehů sladkovodního jezera IJsselmeer, dřívějšího Zuiderzee. V roce 1932 byl mořský záliv na severu přehrazen 32 kilometrů dlouhou hrází (Afsluitdijk). Přehrada změnila život statisíců lidí kolem bývalého zálivu. Známá rybářská městečka Hoorn, Edam a Enkhuizen, odkud v 16. století vyplouvaly do zámoří všechny námořní lodě, naprosto změnila svou podobu. Z rybářů se stali dělníci, technici vodních staveb, inženýři a úředníci. Rozsáhlé odvodnění ploch na bývalém mořském dně dalo zemi novou půdu - poldry.

Benelux - Zanse Schans

Zaanse Schans - nedaleko města Zaanstad byla po roce 1945 restaurována stará vesnice na břehu řeky Zaan. Součástí vesnice je skanzen typických severoholandských zelenobílých dřevěných domů a mlýnů s původními dílnami na výrobu dřeváků, sýrů, dále pekárna a specializované obchůdky.

Zuiderzee

Muzeum Zuiderzee - zahrazením Zuiderzee v roce 1932 se v této oblasti hodně změnilo. Z obav, aby původní charakter území a život lidí při pobřeží nepřežily jen v suchém konstatování historiků, zrodila se myšlenka vytvořit muzeum. Není jen klasickou muzejní sbírkou předmětů, charakteristických pro zdejší způsob života, ale i skanzenem představujícím typickou rybářskou vesnici. Objekty sem byly přemístěny z mnoha různých míst celé oblasti. Skanzen zachycuje každodenní atmosféru, pracovní podmínky i běžný život v období let 1880-1930. Je umístěn na okraji městečka Enkhuizen, starého rybářského městečka na severozápadním pobřeží, jehož poloha při otevřené vodní ploše by neměla být ani v budoucnu ohrožena vytvořením nových poldrů.

Benelux

Sýr je symbolem Nizozemska. Vyrábějí se desítky druhů sýrů, z nich jsou světoznámé eidam a gouda. Eidamský sýr je pojmenovaný podle města Edam, tradičně se vyrábí ve tvaru koule a vyznačuje se lehce slanou chutí. Gouda, která se stala národním sýrem, se vyrábí z tučnějšího mléka než eidam a má lahodně smetanovou chuť.

Alkmaar

Alkmaar - starobylé malebné město, původně rybářská osada, je dnes známé především sýrovými trhy, které probíhají podle starých tradic na náměstí Waagplein a jsou hlavní turistickou atrakcí. V budově váhy je Muzeum sýra, věnované historii a technologii výroby sýrů. Město protíná Severoholandský průplav a systém městských grachtů.

Zájezdy do Beneluxu

Zájezdy pořádá:
CK Mayer + Crocus,
Heydukova 1589/6, 180 00, Praha 8
tel: 241 432 483
mob: 777 845 575
www.ckmayer.cz
www.poznavaci-zajezdy.cz